Översikt Bilder Planritning Beskrivning Fakta Dokument Karta Intresseanmälan

Ångaren Indias gata 1

Sannegårdshamnen

2 rum
76 kvm
3 295 000 kr
4 576 kr/mån

Rymlig & påkostad tvåa i Sannegårdshamnen!

Välkommen till denna moderna och påkostade tvåa i Sannegårdshamnen. Med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum får du ett luftigt och socialt hem. Det stilrena Myresjö-köket är utrustat med granitbänkskivor, högblanka luckor och en praktisk köksö som fungerar både som arbetsyta och naturlig samlingspunkt vid sociala tillfällen. Den genomgående ekparketten och de ljusa väggarna ger en harmonisk och inbjudande känsla. Sovrummet är lugnt och rofyllt, och från hallen når du den mysiga uteplatsen. Badrummet är både stilrent och funktionellt med dusch och tvättdel. Ett perfekt boende för dig som vill ha ett modernt hem med närhet till vattnet och allt du behöver i omgivningen.

Här bor ni i ett levande område med ett stort utbud av restauranger och caféer, samt den charmiga kajpromenaden vid Eriksberg som inbjuder till sköna promenader längs vattnet. På gångavstånd ligger även Lindholmen Science Park, och det finns utmärkta kommunikationsmöjligheter med både buss och båt via Älvsnabben, som snabbt tar er in till Göteborgs innerstad.
Utgångspris
3 295 000 kr
Månadsavgift
4 576 kr/mån
Antal rum
2 rum
I månadsavgiften ingår värme, vatten och Telia triple play (TV, internet och internettelefoni)
Boarea
76 kvm (enligt den ekonomiska förvaltaren)
Typ
Lägenhet
Andel i föreningen
0.92105%
Andel av årsavgift
0.921%
Indirekt nettoskuldsättning
682 217 kr
Våningsplan
1 av 5. Hiss finns.
Uträkningen av nettoskuldsättningen är baserad på information vilken tillhandahållits av bostadsrättsföreningen. I den mån bostadsrättsföreningen har uppgett felaktigt andelstal för den aktuella bostadsrätten, kan även uträkningen av nettoskuldsättningen vara fel.
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Byggnadsår
2009
Lgh.nr
4412
Gatuadress
Ångaren Indias gata 1
Postadress
41761 GÖTEBORG

Visning

OBS! Anmälan sker endast via hemsidan på länken nedan.
Mån 21 April kl 14:00–14:30
Bokad visning! Anmälan krävs. Kontakta ansvarig mäklare eller boka på nyvy.se

Ansvarig mäklare

Sargon Yelda
Fastighetsmäklare
Sargon Yelda

Biträdande mäklare

Bilder och planlösning

 Ångaren Indias gata 1-1
 Ångaren Indias gata 1-2

Säljtankar? Eller bara nyfiken på värdet?

Vi värderar din bostad kostnadsfritt – snabbt och utan förbindelser!

 Ångaren Indias gata 1-3
 Ångaren Indias gata 1-4
 Ångaren Indias gata 1-5
 Ångaren Indias gata 1-6
 Ångaren Indias gata 1-7
 Ångaren Indias gata 1-8
 Ångaren Indias gata 1-9
 Ångaren Indias gata 1-10
 Ångaren Indias gata 1-11
 Ångaren Indias gata 1-12
 Ångaren Indias gata 1-13
 Ångaren Indias gata 1-14
 Ångaren Indias gata 1-15
 Ångaren Indias gata 1-16
 Ångaren Indias gata 1-17
 Ångaren Indias gata 1-18
 Ångaren Indias gata 1-19
 Ångaren Indias gata 1-20
 Ångaren Indias gata 1-21
 Ångaren Indias gata 1-22
 Ångaren Indias gata 1-23
 Ångaren Indias gata 1-24
 Ångaren Indias gata 1-25
 Ångaren Indias gata 1-26
 Ångaren Indias gata 1-27
 Ångaren Indias gata 1-28

Rumsbeskrivning

Hall

Välkommen in i en ljus och rymlig hall med mörkt klinkergolv och golvvärme, vilket ger både praktisk funktion och en behaglig komfort. Här finns en rymlig skjutdörrsgarderob för smidig förvaring av ytterkläder och skor. Härifrån nås även den trevliga uteplatsen. Redan i hallen får du en känsla av bostadens enhetliga och stilrena uttryck med ekparkett på golven och ljusa väggar som harmoniskt löper vidare genom resten av hemmet.

Kök / Vardagsrum

Köket är ett stilrent Myresjö-kök med vita högblanka luckor och mörka granitbänkar som skapar en vacker kontrast. De svarta vitvarorna, inklusive inbyggd ugn, mikro, diskmaskin och kombinerad kyl och frys, ger köket ett exklusivt intryck. Köksön med spishäll fungerar både som arbetsyta och naturlig avdelare mot vardagsrummet, vilket gör rummet öppet och socialt.

Vardagsrummet är rymligt och luftigt med stora fönster som släpper in ett härligt ljusflöde. Här finns gott om plats för en stor soffgrupp och annan möblering, vilket gör det perfekt för både avkoppling och sociala tillställningar.

Sovrum

Sovrummet är en lugn och rogivande plats, perfekt för avkoppling. Rummet vetter mot den grönskande innergården och erbjuder ett stillsamt läge. Här finns gott om plats för en dubbelsäng.

Badrum

Badrummet är stilrent och modernt, med vita kakelplattor på väggarna och en granitinspirerad fondvägg som ger rummet karaktär. Det mörka klinkergolvet är utrustat med golvvärme för extra komfort. Här finns en rymlig duschhörna med glasväggar och takdusch, samt ett modernt tvättställ med kommod. För extra funktionalitet finns en praktisk tvättdel med både tvättmaskin och torktumlare, och ovanför arbetsbänken finns förvaringsskåp för kläder och andra tillhörigheter.

Förråd

Till lägenheten hör ett källarförråd.

Bostadsfakta

Byggnad

Byggnadstyp
Flerbostadshus
Byggnadsår
2009
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Frånluft
Våningsplan
1 av 5. Hiss finns.

Driftkostnader

Hushållsel
4 600 kr
Försäkring
1 800 kr
Antal personer i hushållet
2 st
Summa
6 400 kr
Driftkostnaden är en uppskattning beräknad per år och kan variera beroende på boendesituation och levnadssätt.

Energideklaration

Status
Utförd (2022-05-25)
Primärtenergital
69 kWh/m2/år
Energiklass
C

Tomt/uteplats

Uteplats
Ja

Förening

Namn
Brf Ostindiefararen på Norra Älvstranden
Org.nummer
769615-3308
Föreningen äger marken?
Ja
Äkta/oäkta förening?
Äkta
Antal lägenheter
96 st
Bostaden är pantsatt
Ja
Antal lokaler
3 st
Överlåtelseavgift
1470 kr (betalas av köpare)
Pantsättningsavgift
588 kr
Tillåts juridisk person?
Nej
Tillåts delat ägande?
Ja
Parkering
Föreningen har ett garage tillsammans med Brf Götheborg. Där finns förutom bilplatser även ett antal platser för motorcykel.

Garageplats tilldelas genom ett kösystem. I dagsläget kostar en garageplats för bil 850 kr/mån och för motorcykelplats 400 kr/mån. Vi har också för tillfället 24 st. laddplatser (upp till 22KW) som hyrs ut för 1000 kr /mån med tillkommande individuell förbrukning.
TV/bredband
Tv och bredband via Telia.
Övrigt
I föreningen finns det gemensamma cykelförråd och barnvagnsrum.
Föreningens medlemmar är kvalificerade att kunna bli medlemmar i Västra Sannegårdshamnens båtklubb som administrerar uthyrning av båtplatser i Sannegårdshamnen.
Allmänt om föreningen
Bostadsrättsföreningen Ostindiefararen på Norra Älvstranden registrerades 2006-10-31. Fastighetens värdeår är 2008. Föreningen omfattar 96 lägenheter, fördelade på 2 st flerbostadsbyggnader. Föreningen förfogar även över 3 lokaler med hyresrätt, vilket inkluderar såväl restaurang som butiks/kontorslokaler. Under byggnaderna finns garage som delas med grannföreningen Göteborg och förvaltas av samfällighetsföreningen Skandäcket. Byggnadernas totalyta är enligt taxeringsbeskedet 10 965 kvadratmeter, varav 8 486 kvm utgör lägenhetsyta och 192 kvm utgör hyreslokaler. Resterande 2 287 kvm utgör garage, källare och allmänna utrymmen.

Brf Ostindiefararen på Norra Älvstranden har tillsammans med grannföreningen Brf Gotheborg samfällighetsföreningen Skandäcket. Ostindiefararens andel i Skandäcket är 64%. Samfälligheten förvaltar garage, gård, värme, vatten och ventilation.

Sannegårdshamnen

Trevligt boende i hamnmiljö

Redan på 1300-talet var Norra Älvstranden bebott. På den tiden låg Lindholmens slott här. Fartyg har tillverkats i området sedan 1500-talet, vilket ger dagens karaktär och en mycket trevlig boendemiljö. Det sista fartyget lämnade varvet 1979. Kvar finns bland annat den 84 meter höga kranen – ett välkänt landmärke för området.

1908 byggdes Sannegårdshamnen, med sin bågformade hamnbassäng. Hamnen har främst använts för handel av varor, bland annat kol och salt. Förnyelsen startade med bostäderna på den östra sidan av hamnbassängen och har sedan fortsatt på den västra sidan.

I Sannegårdshamnen finns mycket att upptäcka. En sju kilometer lång kajpromenad går mellan Färjenäsparken i väster och Frihamnen i öster. Längs promenaden hittar du parker, restauranger, caféer och sittplatser. Här finns även fyra vackra broar, spännande skulpturer samt både äldre och nyare arkitektur.

Täta turer med buss och Älvsnabben

Till och från Sannegårdshamnen kan du resa med flera olika busslinjer, varav linje 16 är den som går tätast. Älvsnabben trafikerar sträckan Lilla Bommen–Stenpiren–Lindholmspiren–Slottsberget–Eriksberg–Klippan, var 20:e minut i högtrafik och en gång i timmen i lågtrafik. Med en kort promenad eller cykeltur till Lindholmspiren når du Älvsnabbaren, med gratisturer över till Rosenlund varje kvart.

Lekplatser, grönytor, gym och utsiktsställen

Lekplatser och parker finns det gott om, inte minst Färjenäsparken som är Norra Älvstrandens största parkområde. Här finns promenadstigar, grönskande ytor och beachvolleyboll. Promenera längs kajkanten och njut av utsikten från Sörhallsberget. Även Slottsberget är en fin utsiktsplats.

Gott om kultur, service, butiker och restauranger

Älvstrandens bibliotek ligger på Lindholmen, strax väster om Sannegårdshamnen. Backa Teater, i en ombyggd plåtverkstad på Lindholmen, är ett tips om du gillar teater. På Lindholmen finns även biografen och teaterscenen Aftonstjärnan.

ICA Kvantum och flera andra butiker samt Eriksbergs Köpcentrum, med bland annat Coop, Systembolaget, Handelsbanken, Lindex och Hemtex, ligger på gångavstånd. Intill ICA Kvantum finns vårdcentral och folktandvård. Vid Eriksbergstorget ligger ännu en vårdcentral.

Flera bankkontor finns i närområdet, liksom frisörer, gym och spaanläggning. Närmaste postutlämningsställe finns på ICA Kvantums. Det finns även flera restauranger och caféer med mysiga lägen.

Skola för alla åldrar

I stadsdelen finns alla skolstadier representerade – flera förskolor och fem grundskolor, varav en för rörelsehindrade barn och ungdomar. Här finns även många gymnasieskolor, några med specialinriktning. Ester Mosessons Gymnasium är ett exempel.

Grundskolorna i området är Taubeskolan (F–6) i Västra Eriksberg, Bräckeskolan (F–9) i Bräcke samt Herrgårdsskolan (F–9), Centrina Lindholmen (6–9) samt Santosskolan (7–9) på Lindholmen. Förskolorna finns på Astris gata 7 på Platån, Ceresgatan 16, Plåtslagaregatan 19 och Kunskapsgatan 3 på Lindholmen samt runt tio förskolor i Bräcke. På Lindholmen ligger Campus Lindholmen med IT-universitetet och Chalmers.

Information till köparen

Mäklarens uppgift

Fastighetsmäklarens uppgift är att ta tillvara både säljarens och köparens intressen enligt god fastighetsmäklarsed och enligt fastighetsmäklarlagen, FML. Alla mäklare på Ny vy Mäklare är registrerade hos Fastighetsmäklarinspektionen.  

Objektsbeskrivningen

Enligt FML ska mäklaren förse en tilltänkt köpare med en skriftlig beskrivning av bostaden. I denna objektsbeskrivning är vissa uppgifter obligatoriska. Uppgifterna bygger dels på information från offentliga register, dels på information från säljaren. Mäklaren är inte ansvarig för de uppgifter som säljaren lämnar.

Boarea och planritning

Information om boarea kommer från säljaren och, när det gäller bostadsrätt, från föreningen. Uppgiften om boarea kan avvika från den faktiska boarean beroende på hur mätningen har utförts. Standarden för detta har ändrats över tid. Köparen uppmanas därför att kontrollera boarean före köp. Planritningen är inte skalenlig, avvikelser kan förekomma.

Boendekalkyl

Ny vy Mäklare erbjuder dig som köpare hjälp med att beräkna boendekostnaderna för denna bostad, i den mån du önskar.

Hantering av personuppgifter

Ny vy Mäklare hanterar och lagrar personuppgifter och annan information för att kunna uppfylla våra åtaganden och skyldigheter i enlighet med avtal och gällande lagstiftning. Vid undertecknande av köpekontrakt eller överlåtelseavtal samtycker säljare och köpare till att Ny vy Mäklare får behandla information om slutpris, adress och bilder på bostaden samt att dessa får användas i marknadsföring. Köpare och säljare godkänner automatisk att bostadens slutpris publiceras på www.hemnet.se. Kontakta ansvarig mäklare på Ny vy Mäklare för mer information eller vid frågor om hantering av personuppgifter.

Äkta och oäkta bostadsrättsföreningar

En äkta bostadsrättsförening är ett privatbostadsföretag. För att betraktas som ett privatbostadsföretag måste företagets verksamhet till minst 60 procent bestå av att tillhandahålla bostäder i byggnader som ägs av föreningen, till medlemmar som är fysiska personer. Är verksamhetskravet inte uppfyllt är föreningen oäkta. För säljare och köpare innebär det skillnader i beskattning vid försäljning, köp och innehav. Mer information om detta kan du får från Skatteverket, se www.skatteverket.se.

Budgivning och kontrakt

Accepterat pris innebär att mäklaren och säljaren har kommit överens om ett pris som ligger inom ramen för mäklarens värdering av bostaden och vad säljaren är villig att acceptera vid försäljning. Det kan ändå bli budgivning om flera spekulanter vill betala det accepterade priset.

Budstart eller utgångspris är den summa som säljaren önskar att en eventuell budgivning börjar på. Budstart kan alltså understiga accepterat pris.

Samtliga bud, även de som understiger nivån för budstart och accepterat pris, tas emot av mäklaren och meddelas säljaren. Mäklaren tar fram en förteckning över budgivarnas namn, kontaktuppgifter, aktuellt bud, tidpunkt för bud samt eventuella villkor. Om inte säljaren önskar annat, tillämpar Ny vy Mäklare öppen budgivning med full transparens.

Säljaren har full prövningsrätt. Det betyder att bostaden marknadsförs med avsikt att den ska säljas, men det är säljaren som bestämmer om, när, till vem och till vilket pris som bostaden säljs. Säljaren är inte tvungen att sälja bostaden till det pris som anges i marknadsföringen eller till högstbjudande. Säljaren bestämmer med andra ord i alla dessa frågor.

Först när skriftliga kontrakt är undertecknade är bostadsaffären avslutad. Mäklaren har skyldighet att ta emot och framföra bud som inkommer ända fram till kontraktsskrivningen. För att undvika ovisshet och missnöje uppmanar vi säljare och köpare att skriva kontrakt så snart de kommit överens om ett pris.

Flera köpare

Det kan få stora skattemässiga konsekvenser om du köper en andel av en bostad och har uppskov med kapitalvinst för en annan bostad. De ägarandelar som anges i kontraktet kan inte ändras i efterhand. Därför är det viktigt att du som köpare funderar över vilka ägarandelar du vill ha och informera mäklaren om detta i god tid innan kontraktsskrivning. Det är inte mäklarens skyldighet att känna till vilken ägarfördelning som är optimal.

Överlåtelse av bostadsrätt

Bostadsrätten ska stämma överens med vad som avtalats mellan parterna och inte skilja sig från vad köparen kan förvänta sig med tanke på bostadens pris, ålder, skick och användning. I övrigt gäller normalt sett att bostadsrätten förvärvas i det skick som den befinner sig i på kontraktsdagen, om inget annat avtalas. Regler för fel i bostadsrätt finns i köplagen. Även regler i jordabalken kan bli tillämpliga.

Fast och lös egendom

I Jordabalken regleras vad som är fast egendom och vad som är tillbehör till fastighet och byggnad och därmed ingår i den fasta egendomen. Allt som inte omfattas av dessa regler betraktas som lös egendom.

Säljarens upplysningsskyldighet

Säljaren har ingen generell upplysningsplikt. Utgångspunkten är att säljaren inte kan göras ansvarig för fel som köparen kan upptäcka. Trots detta har säljaren i vissa situationer ändå ett ansvar att upplysa om fel som säljaren känner till och borde förstå är av betydelse. En förutsättning för detta ansvar är dock att det är ett väsentligt fel eller avvikelse – något som köparen borde ha kunnat räkna med att bli upplyst om, samt att utebliven upplysning om felet kan antas ha inverkat på köpet.

Köparens undersökningsplikt

Innehållet i objektsbeskrivningen är baserad på uppgifter från säljaren och eventuell förening. Endast om det finns särskilda skäl kontrolleras säljarens uppgifter av mäklaren. Undersökningsplikten ligger hos köparen, inte hos mäklaren.

Köparens finansiering

Det är viktigt för båda parter att köparen har finansiella möjligheter att fullfölja köpet. Oftast räcker ett skriftligt lånelöfte från bank. Lånelöftet är dock i princip alltid villkorat av att inget förändras för köparen. Om köparen exempelvis förlorar sitt arbete, går på föräldraledighet eller dylikt kan banken återkalla löftet. Det händer att bankens lånelöfte är villkorat med att köparen säljer sin nuvarande bostad. Tala med mäklaren om vilka finansiella förutsättningar du har.

Särskilda villkor i kontraktet

I köpekontraktet finns vissa valbara villkor som kan ge parterna, eller en av dem, rätt att frångå köpet. Det är vanligt att köparen vill kunna frångå köpet om lån inte beviljas för att kunna finansiera köpet. Andra villkor kan vara att köparen får låta en sakkunnig person besiktiga bostaden innan köpet blir bindande. Säljarens villkor kan handla om att kunna köpa en annan bostad. Dessa så kallade svävarvillkor är alltid tidsbegränsade med ambitionen att de ska upphöra att gälla efter relativt kort tid. Om villkor av denna typ ska förekomma eller inte, är en del av förhandlingen mellan säljare och köpare.

Reklamation till säljaren

Säljaren är ansvarig för dolda fel i en såld fastighet i tio år efter köparens tillträde och för bostadsrätt i två år efter köparens tillträde. Om köparen vill åberopa fel på fastigheten ska köparen göra en reklamation till säljaren. Reklamationen måste ske inom skälig tid efter att köparen märkt, eller borde ha märkt, felet. Om reklamationen görs för sent förloras normalt sett rätten till kompensation från säljaren.  

Reklamation till mäklaren

Om säljaren eller köparen anser att mäklaren har begått ett fel som orsakat en ekonomisk skada ska reklamation ske inom skälig tid efter att säljaren eller köparen insett, eller borde ha insett, omständigheterna bakom reklamationen. Preskriptionstiden när det gäller krav mot mäklare är normalt sett tio år. Reklamation och underrättelse om skadeståndskrav kan överlämnas, muntligen eller skriftligen, till mäklaren eller till kontoret vars adress finns angiven i uppdragsavtalet eller köpekontraktet.

Ärende om skadestånd prövas i första hand av mäklarens ansvarsförsäkringsbolag efter att ett krav mot mäklaren framställts. Om köparen eller säljaren inte är nöjda med försäkringsbolagets beslut kan de begära att Fastighetsmarknadens reklamationsnämnd, FRN, överprövar beslutet.

FMI, som utövar tillsyn över fastighetsmäklare i Sverige, kan pröva om mäklaren brustit i sina skyldigheter. FMI prövar inte frågor om skadestånd eller provision. Mer information finns på www.fmi.se.

Ångerrätt

Om säljaren har ingått förmedlingsuppdrag med mäklaren utanför mäklarens affärslokal har säljaren rätt att frångå avtalet (ångerrätt) genom att meddela detta personligen till mäklaren inom 14 dagar från den dag då förmedlingsuppdraget påtecknats av båda parter (ångerfrist). Standardformulär för utövande av ångerrätten finns hos Konsumentverket, www.konsumentverket.se.

Ångerrätt gäller inte om säljaren uttryckligen samtyckt till att tjänsten ska börja utföras under ångerfristen och gått med på att det inte finns någon ångerrätt när tjänsten har fullgjorts. I de fall säljaren har ångerrätt och väljer att utnyttja den, kan säljaren bli skyldig att utge ersättning till mäklaren för utförd del av tjänsten med en proportionell del av det avtalade priset, om det är skäligt. Denna rätt förutsätter dock att säljaren uttryckligen begärt att tjänsten ska påbörjas under ångerfristen.

Visa mer
Visa mindre

Karta

Intresseanmälan

Genom att klicka på Kontakta mig godkänner du vår integritetspolicy.